Aktualności

Kategoria: Aktualności  Case study 

"Ale kurier przywiózł to razem"


“Ale kurier przywiózł to razem”

W ostatnim czasie kurierzy kojarzą się nam przede wszystkim z paczkomatami i naszymi prywatnymi przesyłkami. Ale trzeba pamiętać, że są tysiące kurierów, którzy przewożą w swoich samochodach również materiały niebezpieczne. 

Tak było właśnie tym razem. Jeden z zakładów otrzymał od kuriera dwie paczki: jedna z kwasem solnym, a druga z wodorotlenkiem sodu (ług sodowy). 

Na obydwóch przesyłkach był piktogram substancji żrącej. 

Pracownik przyjął przesyłkę, odpakował i postawił obie substancje obok siebie na regale. Nie za bardzo wiedział co to jest i co powinien zrobić z tym dalej - tą paczką w niedalekiej przyszłości powinna zająć się inna osoba. 

Substancje jednak zostały na regale zapomniane… aż doszło do rozszczelnienia i silnej reakcji egzotermicznej, w skutek której wybuchł pożar. Magazyn się niemal cały spalił… 

Wyniki przeprowadzonych badań i dochodzenia po pożarze jednoznacznie winą obarczyły złe umiejescowienie substancji niebezpiecznych w magazynie. 

Pracownik, który postawił obok siebie dwie paczki tłumaczył się tym, że kurier przywiózł je razem. Na dodatek obie paczki były oznaczone tym samym piktogramem, więc mężczyźnie nawet do głowy nie przyszło, że nie może kwasów i zasad stawiać obok siebie…

Trzeba pamiętać, że przepisy ADR dopuszczają transport materiałów niebezpiecznych razem, ale przepisy dotyczące magazynowania już surowo zabraniają umieszczanie tych dwóch substancji obok siebie. 

Skąd to wiedzieć? Tutaj kłaniają się klimaty branżowe i szkolenia pracowników. 

Dlatego mam dla Ciebie dwa specjalne zaproszenia: 

1) Warsztaty: “Jak ulokować materiały w przestrzeni magazynowej, aby nie wchodziły ze sobą w reakcje”

2) Konferencja:“Praktyczne aspekty pracy i magazynowania materiałów niebezpiecznych", na której poznasz jeszcze więcej praktycznych historii!”

 

 

 

Kategorie:

Kontakt

Masz pytania? Doradzimy na pewno