Aktualności

Kategoria: Aktualności  Case study 

Czy można kupować wyposażenie laboratorium w dyskoncie spożywczym?


Kolejna historia z cyklu case study jest całkiem niestandardowa!

Miejscem akcji jest laboratorium chemiczne, gdzie przeprowadzałam audyt w zespole audytowym. Jeden z audytorów technicznych zwrócił uwagę na dość niestandardowe zabezpieczenie odczynników chemicznych, które umieszczone były w silikonowych brytfannach na ciasto.

Pani kierownik laboratorium tłumaczyła, że odczynniki są w małych opakowaniach, brytfanki na ciasto idealnie nadają się do pełnienia roli wanny wychwytowej i spełniają wszystkie wymagania pod kątem bezpiecznego przechowywania materiałów niebezpiecznych.

Dodatkowo kierowniczka zrobiła ekspertyzę kart charakterystyki wszystkich odczynników i upewniła się, że nie wchodzą one w reakcje z silikonem. Przyjrzałam się im bliżej. Nie miały żadnych otworów, ani kurków spustowych. Były szczelne, w dobrym stanie technicznym.

Audytor wiodący jednak nie podzielał zdania kierowniczki, nie podobała mu się ta sytuacja i uważał, że jest niezgodna z przepisami. Twierdził, że miejscem brytfanek jest kuchnia, a nie laboratorium.

Zostałam więc zapytania jako ekspert: “Czy tak można?”

I uwaga, może będzie to zaskoczenie dla wszystkich, ale… tak. Kierowniczka miała rację.

Ogólne przepisy BHP opisują tylko, że pracodawca ma zapewnić zabezpieczenie przed wyciekami, takimi rozwiązaniami jak np. wanny, ale nie mówi, jak te wanny mają wyglądać.

Więcej o wannach wychwytowych możemy przeczytać w rozporządzeniu dot. wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej (Rozporządzenie MSWIW z 19 lutego 2020).

 Jeśli więc dane zabezpieczenie spełnia warunki wanny wychwytowej to mamy tutaj zgodność. Nie ma tutaj znaczenia, że audytor techniczny w takiej samej “wannie wychwytowej” piecze w domu sernik. Musimy jednak wiedzieć co robimy świadomie (jak Pani kierowniczka laboratorium), a co przypadkowo.

 

Przedstawiona wyżej historia jest jedną z 19 sytuacji, które opisuję w darmowym ebooku "Case study. Z pamiętnika audytora", który możesz pobrać tutaj: https://sklep.demag.com.pl/ebook-case-study/

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o magazynowaniu materiałów niebezpiecznych to zapraszam do skorzystania z pakietu “Magazynowanie materiałów niebezpiecznych” - szkolenie + warsztat: https://sklep.demag.com.pl/magazynowanie-materialow-niebezpiecznych/

 

 

 

Kategorie:

Kontakt

Masz pytania? Doradzimy na pewno