Aktualności

Kategoria: Aktualności  Case study 

ISO 14001 - od przerażenia do fascynacji


Niespodziwany awans 

Jakiś czas temu zadzwoniła do mnie przerażona dziewczyna, która dostała bardzo niespodziewany awans na lidera grupy wdrażającej ISO 14001. 

Do tej pory były kierowniczką działu ochrony środowiska, ale szef uznał, że w związku z  planowanym wdrożeniem ISO 14001 otrzyma również drugą rolę w firmie. 

Nie miała żadnego przygotowania systemowego, ale szef stwierdził, że jest ambitna i na pewno da sobie radę. Szybko jednak okazało się, że sama ambicja nie wystarczy.

Dziewczyna zaczęła od poszukiwania informacji o ISO 14001. Trafiła na grupy na Facebooku i zaczęła zadawać pytania, które miały jej pomóc we wdrożeniu systemu i przygotowaniu zespołu. Już po kilku dniach wiedziała, że to zła droga… Odpowiedzi były albo lakoniczne, ale wręcz hejterskie… 

I tak trafiła do mnie. Zadzwoniła i bardzo prosiła o pomoc, bo czuła się kompletnie zagubiona. W zasadzie nie wiedziała w ogóle od czego zacząć, a termin audyty certyfikującego zbliżał się nieubłagalnie.  

 

 

Potrzeba wiedzy i praktycznego podejścia

Zaproponowałam jej szkolenie na audytora wewnętrznego, bo widziałam, że jeśli zdobędzie tylko trochę wiedzy i będzie miała odpowiedniego mentora, to poradzi sobie sama.

Praktyczne podejście w tym obszarze okazało się najcenniejsze. Normy można wdrażać w firmach na dwa sposoby. Poprzez tworzenie setek procedur, frustrując cały zespół i działać na zasadzie “otrzymać certyfikację i zapomnieć” albo przygotować całą organizację do nowego systemu, pokazać jego korzyści w codziennej pracy i praktyczne możliwości na wdrożenia ISO. 

Nowa liderka wybrała opcję drugą (z czego bardzo się ucieszyłam). Dzięki nowej wiedzy potrafiła pokierować zespołem i przekonać ich do zaangażowania w ten projekt.

Możliwość konsultacji ze mną dała jej pewność, że jeśli tylko trafi na ścianę nie do pokonania to może zadzwonić i wspólnie wymyślimy rozwiązanie.

Organizacja przeszła pozytywnie audyt certyfikujący, a co najważniejsze - system działa! 

 

Szkolenie na audytora wewntrznego ISO 14001

Jaki był dalszy los nowej liderki? Zafascynowała się tematem! Jest już po szkoleniu na audytora wiodącego ISO 14001 i kwestia systemów ISO już ją nie przeraża, a zaczyna być w tej dziedzinie specjalistką

Czasami wystarczy sięgnąć po odpowiedniego mentora, aby rzeczy trudne stały się łatwe. Ty też możesz przejść taką drogą!

Zapraszam Cię na szkolenia na audytora wewnętrznego ISO14001!

Dowiedz się więcej: https://adembinska.pl/szkolenie-audytor/

 

Kategorie:

Kontakt

Masz pytania? Doradzimy na pewno